Dottorati di ricerca - Area Scientifico Tecnologica
Home > Alumni > Materials science and engineering
Home > Alumni > Materials science and engineering

School Alumni List in Materials Science and Engineering

28th cycle

  • BENETTI Filippo

  • BONFANTI Andrea 

  • CIPOLLONI Giulia

  • CORSENTINO Nicolò

  • COZZA Natascia

  • D'ANGELO BRANDES Renato

  • DALLA PALMA Matteo

  • DE OLIVEIRA BOTELHO Pedro Augusto

  • KHAN Saleem

  • KOCH Robert

  • LE Thi Duy Hahn

  • PIYUSH Chandra Verma

  • RANIERO Walter

  • TORRESANI Elisa

  • ZANZARIN Simone

  • ZERA Emanuele

  • ZHAO Tianjing

 

27th cycle

  • BOROVIN Evgeny
  • CATALDI Annalisa

  • CAZZOLLI Marco

  • ECCO LUIZ Gustavo

  • LIAUDANSKAYA Volha

  • NGUYEN Van Lam

  • PEDRAZZOLI Diego

  • REBUFFI Luca

  • SASIDHARAN PILLAI Rahul

  • SATARDEKAR Pradnyesh Premnath

  • STELLA Piergiorgio

 

26th cycle

  • AZZOLINI Andrea

  • BERTOLOTTI Giulia

  • BUCCELLA Mauro

  • DABROWSKA Izabela

  • FLOREN Michael (DUAL PhD)

  • GELISIO Luca

  • MALERBA Claudia

  • METINOZ Ibrahim

  • NAIK Kiran Sureh

  • PILLA Melania

  • QIAN Qiang

  • XING Sujie

  • XXX Anshu

 

25th cycle

  • AHMED MAHMOUD Abdellatief

  • CAPPELLETTO Elisa

  • CASARIN Michele

  • DAPOR Maurizio

  • DIOUF Saliou

  • DOWNS John Axel

  • FEDRIZZI Anna

  • GASPERINI Luca

  • MEDEIROS Araujo Thiago

  • MULLER Melanie

  • STOPPATO Matteo

  • WALLACHIRA WARRIAM SASIKUMAR Pradeep

     

24th cycle

  • ARREGUI BULDAIN Amaia

  • BUFFA Marta

  • DALBOSCO Luca

  • DE GENUA Francesca

  • FOSS Cristina

  • LABISCSAK Laszlo

  • LEONARDI Alberto

  • LORANDI Christian

  • PICCININI Marzio

  • SCRINZI Erica

  • VICENTE JUNIOR Nerio

 

23th cycle

  • BENDO KETNER Demetrio

  • BEYERLEIN Kenneth Roy

  • DE LA TORRE GARCIA Ricardo

  • GEROMEL PRETTE André Luiz

  • MERZARI Enrico

  • ORTOLANI Matteo

  • RUFFO Giuseppe Alberto

 

22th cycle

  • BONANI Walter

  • CONTINO Anna Rita

  • DE FLORA Maria Giuseppina

  • DODOO-ARHIN David

  • FACCHINI Luca

  • FEDEL Michele

  • KARAKUSCU Aylin

  • MINATI Luca

  • MONELLI Bernardo Disma

  • MUTERLLE Vieira Palloma

  • TAGLIAZUCCA Valeria

  • ZANELLA Caterina

  • ZENI Dario

  • ZOMER VOLPATO Fabio

 

21th cycle

  • CARLETTI Eleonora

  • COLOGNA Marco

  • DORIGATO Andrea

  • GIRARDI Fabrizio

  • GUZZON Raffaele

  • LONARDELLI Ivan

  • PALLAORO ALESSIA

  • SCIAN Carlo

     

20th cycle

  • AZANZA RICARDO Cristy Leonor

  • COSTABILE Alessandra

  • GIRARDINI Luca

  • LEKKA Maria

  • LIBARDI Stefano

  • MANTOAN Denise

  • MARTINEZ GARCIA Jorge

  • PERAZZOLLI Chiara

  • PESENTI PEREZ Hector Gonzalo

  • SERVOLI Eva

  • TRAINA Matteo

  • VADILLO-VELAZQUEZ Maria del Carmen

  • WAHID Ahmad Shah

  • ZENDRON Marianna

     

19th cycle

  • BORTOLOTTI Mauro

  • CESCATO Denis

  • CREAZZI Luigi

  • FEDEL Mariangela

  • MONTINARO Dario

  • PANDINI Stefano

  • PREGHENELLA Michele

  • TONEZZER Michele

 

18th cycle

  • CASARI Francesco

  • D’INCAU Mirco

  • MAGGIONI Gianluigi

  • TESSAROLO Francesco

  • ZADRA Mario

     

17th cycle

  • BRUGNARA Marco

  • ISCHIA Gloria

  • NEGRO Enrico

  • STOYANOVA Vania

  • TRAN NGNOC Khiem

 

16th cycle

  • BENEDETTI Matteo

  • BERTOLDI Massimo

  • MODENA Stefano

 

15th cycle

  • MANIGLIO Devid

  • PEDERIVA Luca